Peki Ya Teraryum?

Teraryum Latince terra(toprak) ve arium(ortam) kelimelerinin  birleşmesidir.En basit anlatımıyla küçük ölçekli  bir seradır. Bitkileri dış  etkilerden  korumayı ve cam içinde bir ekosistem  oluşturmayı amaçlayan  küçük doğa parçaları ve bitki  akvaryumları olarak  düşünebiliriz. 

 

Ama tabii ki teraryumun da bir doğuş  hikayesi var.Geçmişi 19. yüzyıla dayanıyor (siz de  çok  yeni bir oluşum sananlardan  mısınız? :) 

Teraryumun doğuş hikayesi ise şöyle :

Dr. Nathaniel Bagshaw Ward, botanik  tutkunu bir fizikçi ve 1830’lu  yıllarda  endüstriyel bir şehir olan Londra’da yaşıyor.

Ancak o yıllarda  Londra’nın  havası o kadar kirli ki  bahçesinde  yetiştirdiği bitkiler bu  kirli havadan  zehirleniyor ve  ölüyor.

Bir gün, mühürlü  cam kavanozda yetiştirdiği güve kozalarının dibinde eğreltiotunun yeşerdiğini fark ediyor.

Dört yıl boyunca bu kavanozu gözlemleyerek olasılıkları inceliyor.

 

Daha sonra bir marangoza yaptırdığı ahşap ve camdan oluşan bir teraryumda bitkilerini sağlıklı bir şekilde yaşatmayı başarıyor.

İşte bu ahşap teraryum bilinen ilk modern teraryumdur ve ‘Wardian Case’ olarak anılır.

Sonraki yıllarda teraryumlar, yabancı bitkilerin ithalatı sırasında bitkileri korumak amacıyla; Viktoryen dönemin kirli havasından bitkileri korumak için evlerde ya da fazla nem isteyen orkideler, eğreltiotları gibi özel koşullara ihtiyaç duyan egzotik bitkileri sergilemek amacıyla kullanıldılar. Günümüzde ise (Avrupa ve Amerika'da 19 yy. den beri) teraryumlar, iç mimaride dekoratif amaçlı olarak kullanılan popüler objelerdir.

 

Teraryumlar seçilen bitkilere göre açık ya da kapalı sistem olarak hazırlanabilir. Daha güneşli alanlar için sulama oranı ve sıklığı daha az olan kaktüs veya sukulent teraryumlar seçebilir, daha gölge alanlar için nem seven bitkilerden hazırlanan bir kapalı sistem teraryum edinebilirsiniz. 

Teraryumlar, özellikle sukulent ve kaktüs gibi ağır büyüyen bitkilerin kendilerine yeten verimli bir ekosistem yaratmalarına olanak sağlar.

 

Teraryumun amacının bitkilerin çok daha uzun ömürlü ve sağlıklı yaşayabilmeleri olduğunu unutmayalım ve bitkilerin büyümesine dahi izin vermeyen, içinde doğal olmayan bir sürü maddenin sadece görsel amaçla konulduğu teraryumların uzun ömürlü olmayacağının da bilincinde olalım.

 

Not: Tasarım Kaytus Design'a aittir.